Close Menu
    Ostatnie wiadomości

    Ryszard Czarnecki: Ameryko! Od obietnic do czynów…

    2026-06-04 23:03

    Bitwa o Polskę

    2026-05-30 09:08

    Ryszard Czarnecki: „Euroestabliszment” nagradza sam siebie

    2026-05-28 17:44
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Dzieje się!
    • Ryszard Czarnecki: Ameryko! Od obietnic do czynów…
    • Bitwa o Polskę
    • Ryszard Czarnecki: „Euroestabliszment” nagradza sam siebie
    • Wielki powrót człowieka z czarną teczką! Tymiński dla „Innej Polityki”: Polska leży na łopatkach!
    • Ryszard Czarnecki: W Wilnie o konserwatyzmie i znikających śladach polskości
    • Władza poluje na Republikę. To ostatni moment na „wyczyszczenie” przedpola
    • Bagiński: Dlaczego Donaldowi Tuskowi bardziej opłaca się ścigać Ziobrę, niż go dopaść?
    • Ryszard Czarnecki: Moskwa, Kijów, czyli dla kogo pracuje czas?
    Facebook X (Twitter)
    Inna PolitykaInna Polityka
    • Strona główna
    • Wiadomości
    • Ciekawostki i historia
    • Kultura
    • Opinie
    • Kontakt
    Inna PolitykaInna Polityka
    Strona główna»Opinie»„Make Europe Make Again” na polskim gruncie
    Opinie

    „Make Europe Make Again” na polskim gruncie

    RYSZARD CZARNECKIRYSZARD CZARNECKI2025-08-09 10:533 minuty czytania
    Facebook Twitter LinkedIn Telegram Pinterest Tumblr Reddit Email
    Ryszard Czarnecki o konferencji MEGA w Warszawie
    Udostępnij
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Tym razem Ryszard Czarnecki relacjonuje warszawską odsłonę cyklu konferencji MEGA – spotkania, które w trzy dni zgromadziło przedstawicieli czterdziestu krajów z czterech kontynentów. Z entuzjazmem dla formuły, ale z rezerwą wobec hasła, eurodeputowany snuje refleksję o roli wspólnot narodowych w świecie, w którym Polska – po zwycięstwie Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – staje się punktem odniesienia dla konserwatystów na wielu kontynentach.

    Trzy dni, czterdzieści krajów z czterech kontynentów – tak jednym zdaniem i to nawet nie podrzędnie złożonym – można opisać piątą w historii (a ściślej w ostatnich szesnastu miesiącach) konferencję MEGA, która odbyła się właśnie dopiero co w Warszawie. Była to rzeczywiście konferencja numer 5, przy czym numer 4 w tym roku, numer 4 w krajach UE (piąta przed tygodniem miała miejsce w Mołdawii), no i wreszcie numer 1 w naszym kraju.Licznik MEGA stanie jednak już w tym roku na wyższej liczbie, bo 8: w październiku i w listopadzie dojdą trzy konferencje w Dublinie, Dubrowniku i paragwajskim Assuncion.

    Jestem gorącym orędownikiem formuły MEGA, choć sceptycznie, uwaga, podchodzę do tytułowego hasła! Zdecydowanie wolałbym, o czym zresztą mówiłem na warszawskiej konferencji, podobną, ale merytorycznie jakże inną sentencję: „Make European Nations Great Again”. Po prostu osobiście uważam, a jestem przekonany, że podobnie sądzi wielu uczestników ostatniej konferencji MEGA, że punktem odniesienia w ostatnich parunastu wiekach w historii świata, ale także w przewidywalnej przyszłości są wspólnoty narodowe, a nie „Azje”, „Afryki”, czy „Europy”. Natomiast „Ameryka” z hasła Donalda Trumpa „Make America Grate Again”, czyli MAGA to Ameryka oczywiście w sensie kraju i narodu, a nie kontynentu amerykańskiego.

    Miałem zaszczyt występować jako speaker albo moderator na czterech z pięciu konferencji MEGA: w Belgii i Grecji jako prelegent, a w Mołdawii i w Polsce jako moderator. Zabrakło mnie tylko na pierwszej konferencji z cyklu MEGA w Rumunii wiosną zeszłego roku, bo akurat tego samego dnia w Warszawie musiałem być obecny na inauguracji kampanii wyborczej „Prawa i Sprawiedliwości” do Parlamentu Europejskiego.
    Tym razem miałem przywilej bycia moderatorem prawdopodobnie najważniejszej debaty. Było to w dzień po inauguracji prezydentury Karola Nawrockiego. Miała ona miejsce w hotelu „Bellotto” w stolicy Polski. Odbyła się tam dyskusja zatytułowana: „Nawrocki’s effect. New Landscape in Poland in the Current Geopolitical Context”. Debata owa – z polskim moderatorem oraz speakerami z dwóch kontynentów (z czterech krajów) pokazała, że zwycięstwo polskiej prawicy w wyborach prezydenckich Anno Domini 2025 stało się okazją do świetnej promocji Polski w środowiskach konserwatywnych na paru kontynentach.

    Co więcej jednak, Rzeczpospolita stała się dla wielu ludzi odwołujących się do prawicowych wartości bardzo istotnym punktem odniesienia.

    Ryszard Czarnecki

    Ryszard Czarnecki – były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, publicysta, komentator spraw międzynarodowych. Jeden z najbardziej doświadczonych polskich europosłów, związany z prawicą i aktywny obserwator sceny geopolitycznej.


    Felieton karol nawrocki konferencja Make Europe Make Again MEGA Ryszard Czarnecki stron główna
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Podobne artykuły

    Ryszard Czarnecki: Ameryko! Od obietnic do czynów…

    2026-06-04 23:03

    Bitwa o Polskę

    2026-05-30 09:08

    Ryszard Czarnecki: „Euroestabliszment” nagradza sam siebie

    2026-05-28 17:44

    Wielki powrót człowieka z czarną teczką! Tymiński dla „Innej Polityki”: Polska leży na łopatkach!

    2026-05-23 09:23

    Ryszard Czarnecki: W Wilnie o konserwatyzmie i znikających śladach polskości

    2026-05-18 09:19

    Władza poluje na Republikę. To ostatni moment na „wyczyszczenie” przedpola

    2026-05-16 10:16

    Komentarze wyłączone.

    Nie przegap
    Opinie

    Ryszard Czarnecki: Ameryko! Od obietnic do czynów…

    Zapowiedź zwiększenia kontyngentu USA w Polsce to potężny impuls geopolityczny, który wzmacnia naszą pozycję w…

    Bitwa o Polskę

    2026-05-30 09:08

    Ryszard Czarnecki: „Euroestabliszment” nagradza sam siebie

    2026-05-28 17:44

    Wielki powrót człowieka z czarną teczką! Tymiński dla „Innej Polityki”: Polska leży na łopatkach!

    2026-05-23 09:23
    Społeczności
    • Facebook
    • Twitter
    Ostatnie wiadomości

    Ryszard Czarnecki: Ameryko! Od obietnic do czynów…

    2026-06-04 23:03

    Bitwa o Polskę

    2026-05-30 09:08

    Ryszard Czarnecki: „Euroestabliszment” nagradza sam siebie

    2026-05-28 17:44

    Wielki powrót człowieka z czarną teczką! Tymiński dla „Innej Polityki”: Polska leży na łopatkach!

    2026-05-23 09:23
    Facebook X (Twitter)
    • Strona główna
    • Wiadomości
    • Polityka prywatności
    © 2026 https://innapolityka.pl

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.