Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, wniosła pozew przeciwko Wydawnictwu Marginesy, domagając się dodatkowego wynagrodzenia z tytułu nadzwyczajnego sukcesu jej publikacji. Sprawa ta zwraca uwagę na tzw. klauzulę bestsellerową w polskim prawie autorskim.
Czym jest klauzula bestsellerowa?
Klauzula bestsellerowa to instytucja prawa autorskiego, uregulowana w art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pozwala ona twórcy żądać podwyższenia wynagrodzenia, gdy jest ono niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści osiąganych przez nabywcę praw autorskich lub licencjobiorcę. W wyniku nowelizacji z 2024 roku, zmieniono przesłankę z „rażącej dysproporcji” na „niewspółmiernie niskie” wynagrodzenie, co ułatwia twórcom dochodzenie swoich praw.
Sukces „Chłopek” i spór o wynagrodzenie
„Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak odniosły ogromny sukces, sprzedając się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy. Książka zdobyła liczne nagrody literackie i jest tłumaczona na kilka języków. Autorka, uznając swoje pierwotne wynagrodzenie za niewspółmierne do zysków wydawnictwa, zdecydowała się na dochodzenie dodatkowej zapłaty.
Stanowisko Wydawnictwa Marginesy
Wydawnictwo Marginesy poinformowało, że wypełniło wszystkie zapisy umowy z autorką i od sierpnia 2024 roku prowadzi z nią rozmowy na temat dodatkowego wynagrodzenia. Według wydawnictwa, dotychczasowe propozycje były przez autorkę odrzucane, ale dialog nadal trwa.
Sprawa Joanny Kuciel-Frydryszak może stać się precedensem, zwiększając świadomość twórców na temat ich praw i skłaniając wydawców do bardziej elastycznego podejścia w negocjacjach z autorami odnoszącymi sukcesy.
źródło zdjęcia: https://x.com/Przewodzik/status/1713996861869044074/photo/1
Magda Strupiechowska