INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

Hot News Polska

Zwolennicy PiS zastanawiają się, jak przejąć Senat? Chcą unieważnić wybory w 6 okręgach.

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości organizują się w mediach społecznościowych, aby podjąć działania, które spowodują unieważnienie wyborów do Senatu w 6 okręgach wyborczych, w których różnice między kandydatami PiS a opozycji były najmniejsze. Chodzi o okręgi w Toruniu, Katowicach (nr 75), Koninie, Koszalinie oraz o dwa okręgi w Kaliszu.

Internauci zwracają uwagę na to, że różnice między kandydatami wynosiły czasem kilkaset głosów. W przypadku okręgu nr 100, gdzie senatorem został Stanisław Gawłowski z PO z wynikiem 44.956 głosów, jego przewaga nad Krzysztofem Nieckarzem z PiS, który zdobył 44.636 głosów, wynosiła zaledwie 320 głosów. Zdaniem zwolenników PiS tajemnica porażek kandydatów obozu rządowego w niektórych okręgach tkwi w głosach nieważnych. Mają oni zamiar domagać się ich ponownego przeliczenia.

Powołują się przy tym na materiały telewizji publicznej, która informowała o tym, że „niektórym wyborcom z jednej z wrocławskich komisji wydano niewłaściwe karty do głosowania”. Głosujący otrzymali karty z nazwiskami kandydatów do Senatu z innego okręgu. Głosy zostały unieważnione. W przypadku złożenia protestu wyborczego możliwe jest powtórzenie wyborów w całym okręgu.

Do piątkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 23 protesty przeciw ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Ostatnim dniem, w którym można wnosić protesty wyborcze jest wtorek, 22 października. Protest można złożyć osobiście w Sądzie Najwyższym, w godzinach urzędowania, lub nadając go na poczcie. Decyduje data stempla pocztowego.

Anna Lis