INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

grozić
Aktualności Nauka Świat

Wstajesz wcześnie rano? Zobacz co może Ci grozić

Świat jest zdominowany przez typ ludzi zwanych „skowronkami” Oznacza to, że wszystko jest zorganizowane tak, aby dzień rozpoczynać możliwie wcześnie rano. Jak się jednak okazuje, może to być przyczyna poważnych problemów u wielu ludzi. Jesteś typem „sowy”? Zobacz co może Ci grozić.

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia odkryli, że nawet 14% Finów to osoby, które lepiej funkcjonują wieczorem i w nocy niż rano.

 

Odkryto, że każdy z nas ma swój własny tzw. zegar biologiczny. Funkcjonujemy zgodnie z nim. Jest on wrodzony i nie ma możliwości zmiany jego „ustawienia”.  Mimo tego, że społeczeństwo funkcjonuje według porannego rytmu, to organizmy osób o wieczornej aktywności nigdy się do tego nie przystosują.

 

Idealną sytuacją było by, gdyby każdy mógł funkcjonować zgodnie ze swoim rytmem. Tak jednak nie jest i „sowy” są ofiarami opresyjnego systemu porannej aktywności.

 

ZOBACZ TEŻ: Brutalne pobicie w Anglii. Napastnicy krzyczeli: „Ty polska pi…do, wracaj do siebie!”

 

W związku z próbami dostosowania się do porannego rytmu, osoby o wieczornej aktywności śpią średnio o 2 godziny za krótko. Jakie są inne konsekwencje tej opresji?

 

Otóż „sowy” starając się dostosować do nienaturalnego dla siebie rytmu dobowego są narażone na niedosypianie a co za tym idzie większe wycieńczenie, rozdrażnienie, huśtawkę emocjonalną. Prowadzi to do mniejszego zadowolenia ze swojego życia.

 

Co więcej, osoby które przestawiają się na siłę, mają większe problemy psychologiczne. Deficyty snu zwiększają też ryzyko chorób układu krążenia, problemów z metabolizmem, problemów z kręgosłupem i astmy.

 

Naukowcy w oparciu o wyniki swoich badań apelują aby pracodawcy uwzględniali rytm dobowy swoich pracowników.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Pixabay