INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

Prawo i Sprawiedliwość
Aktualności Polska Świat

Walczyła z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Dostała nagrodę. Zobacz za co?

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf sprzeciwiła się niekonstytucyjnym zmianom w polskim sądownictwie, wprowadzanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Teraz otrzyma niemiecką Nagrodę im. Theodora Heussa przyznawaną za obronę demokratycznych postaw i zaangażowanie dla społecznie ważnych inicjatyw.

 

Nagrodę przyznaje d 1965 roku Fundacja Theodora Heussa, który był prezydentem Niemiec. Wcześniej otrzymali ją między innymi prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker oraz pisarz Guenter Grass.

 

Nagrodę przyznano za „wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. Prezes Sądu Najwyższego walczyła o praworządność, trójpodział władzy, ochronę mniejszości, uczciwe prowadzenie publicznych sporów i wolność mediów.

 

Gersdorf zasłynęła tym, że odmówiła odejścia w stan spoczynku przed upływem kadencji, co przewidywała uchwalona przez PiS w kwietniu 2018 r. nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. W jej ocenie ustawa była sprzeczna z konstytucją. W listopadzie 2018 r. pod naciskiem Komisji Europejskiej rząd PiS wycofał się z wprowadzonych zmian.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: Kościół Katolicki przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Czy to możliwe?