Rosji

Trwają przygotowania do wielkich manewrów wojskowych „Northern Wind”. Wezmą w nich udział siły zbrojne Finlandii, Norwegii i Szwecji. Ich celem jest przygotowanie się na atak Rosji.

Szwecja, Norwegia i Finlandia wezmą udział w dziesięciodniowych ćwiczeniach „Northern Wind” .  Manewry mają na celu jest przećwiczenie przeciwdziałania „rosyjskiej agresji” i sprawdzenie zdolności systemu przeciwrakietowego do stawienia oporu nowym pociskom „Iskander”.

 

W manewrach  w pobliżu fińskiej granicy, wezmą udział 3 tysiące Szwedów, 4,5 tysiące Norwegów, 1,5 tysiąca Finów, 700 brytyjskich komandosów, a także „kilkuset” Amerykanów.

 

Tak dużych ćwiczeń państw skandynawskich nie było od czasów zakończenia zimnej wojny.

 

ZOBACZ TEŻ: PILNE! W tym roku źle wyznaczyli datę WIELKANOCY. Będzie zmiana?

 

Manewry są odpowiedzią na rosnącą rosyjską obecność w Skandynawii. Co jakiś czas samoloty Rosji naruszają przestrzeń powietrzną państw  skandynawskich, zakłócają działanie radarów. Dochodzi też do przechwytywania rosyjskich szpiegów.

 

Przede wszystkim jednak  niepokój Skandynawów budzi  rozmieszczanie nowych rosyjskich systemów zbrojeniowych, w szczególności ostatniej wersji rakiety „Iskander”. Jej zasięg wynosi co najmniej 500 km, pocisk może przenosić nuklearny ładunek bojowy, i wszystko wskazuje na to, że Rosja rozmieściła takie pociski w swojej enklawie – Kaliningradzie”.

 

Źródło: Sputniknews

Fot. Wikipedia