kobieta

14 marca 1919 roku kobieta po raz pierwszy przemawiała w polskim parlamencie. Była nią Zofia Moraczewska (1873-1958), działaczka Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, wybrana do sejmu z okręgu krakowskiego.

 

W historycznym przemówieniu powiedziała:

 

 

„Ponieważ mam zaszczyt przemawiać jako pierwsza kobieta w sejmie polskim, niech mi będzie wolno wyrazić głęboką radość, że odradzająca się ojczyzna moja po stu kilkudziesięciu latach niewoli zaraz w pierwszych chwilach, bo już przy uchwaleniu ordynacji wyborczej do Sejmu, śmiało i stanowczo przeciwstawiła się wiekowym tradycjom przez udzielenie szerokich praw obywatelskich tym szerokim masom ludności, które dotychczas były praw pozbawione, i w tej liczbie kobietom.

 

ZOBACZ TEŻ: Atak rakietowy na Izrael! Czy to początek wojny?

 

Mam głęboką wiarę i ufność, że Wysokiemu Sejmowi dane będzie dzieło rozpoczęte doprowadzić do końca przez usunięcie wszystkich krzywd, niesprawiedliwości i przywilejów, które dotąd trzymały w okowach społeczność polską i mam ufność, że w niedalekiej przyszłości znajdziemy się w prawdziwie wolnej ojczyźnie.

 

Marzy mi się Polska nie tylko na zewnątrz wielka i wpływowa, ale i wewnątrz świetnie zagospodarowana, kwitnąca zdrowiem i dobrobytem”.

 

Do dziś mamy nadzieję, że te postulaty będą wreszcie spełnione.

 

Źródło: Facebook

Fot. Pixabay