INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

w domu
Aktualności Polska

SZOK! Najniebezpieczniej jest w domu. Zobacz co Ci może grozić

Według statystyk policyjnych w 2018 roku w Polsce wzrosła liczba gwałtów i tzw. „zabójstw kuchennych” czyli dokonanych w domu.

Liczba przestępstw w 2018 roku była mniejsza niż rok wcześniej ale wzrosła liczba „czynów kryminalnych” (o 27 tysięcy).

Natomiast spadła liczba bójek, rozbojów, kradzieży, pobić i morderstw na zlecenie. To ostatnie zjawisko wiąże się z tym, że przestępcy przestali prowadzić między sobą wojny a skupili się na walce z aparatem państwa.

 

ZOBACZ TEŻ: Większość rozwodów zdarza się w związkach, w których zabrakło tego czynnika. Zobacz czy Cię to dotyczy

 

Nieznacznie zwiększyła się ilość gwałtów (o 65), dokonano i 1396. Najwięcej w pomorskim i lubuskim.

 

 

Specjaliści podkreślają, że z pewnością nie jest to pełna liczba ponieważ gwałty szczególnie dokonywane w rodzinach są rzadko zgłaszane i trudno je ścigać. Ofiary często powodowane strachem i wstydem nigdy ich nie ujawniają.

 

 

Wzrosła liczba tzw. „zabójstw kuchennych” czyli tych dokonanych w rodzinie (o 21 przypadków). Przemoc domowa to nadal bardzo poważny problem.

 

 

Mniej było przypadków zabierania dzieci z rodzin w sytuacji zagrożenia ich życia i zdrowia.

 

 

Wykrywalność przemocy domowej nadal jest niska często ze względu na promowanie tzw. „tradycyjnego modelu rodziny” gdzie mężczyzna ma prawo „ukarać żonę i dzieci ponieważ to on decyduje o tym co jest właściwe a co nie. Taki pogląd często wspiera Kościół Katolicki oraz prawicowi politycy i dziennikarze.

 

Źródło: Strajk.eu

Fot. Pixabay