Młody Malijczyk został okrzyknięty bohaterem po tym, jak w niedzielę wkroczył do akcji, by uratować czteroletnie dziecko wiszące na balkonie na czwartym piętrze budynku w jednej z północnych dzielnic Paryża. 

Bez myślenia o własnym bezpieczeństwie, Mamoudou Gassamatook zaledwie w kilkanaście sekund dotarł do dziecka. Ta spektakularna akcja ratunkowa udokumentowana na filmie została już obejrzana miliony razy na portalach społecznościowych.

Film z akcji ratunkowej pokazuje 22-letniego Gassamę, który wciąga się z balkonu na balkon gołymi rękami, podcza gdy mężczyzna na czwartym piętrzez sąsiedniego balkonu próbuje przytrzymać dziecko.

Po dotarciu na czwarte piętro Gassama kładzie jedną nogę nad balkonem, po czym wyciąga prawą rękę i chwyta dziecko.

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, pochwaliła młodego migranta na Twitterze za „akt odwagi”, a także osobiście do niego dzwoniła, „dziękując mu serdecznie”. „Wyjaśnił mi, że przybył z Mali kilka miesięcy temu, marząc o tym, żeby tu zbudować swoje życie. Powiedziałem mu, że jego bohaterski czyn jest przykładem dla wszystkich obywateli a miasto Paryż będzie z pewnością bardzo wspierało go w jego staraniach o osiedlenie się we Francji” – dodała.

Z ustaleń policji wynika, że rodziców dziecka nie było wtedy w domu. Ojciec został  przesłuchany przez policję. W tym czasie matka dziecka przebywała poza Paryżem.

Obejrzyj akcję bohaterskiego Malijczyka