TO, ŻE JESTEŚ GEJEM, NIE MA ZNACZENIA. BÓG CIĘ TAKIM STWORZYŁ I KOCHA CIĘ. PAPIEŻ KOCHA CIĘ TAKIM, JAKIM JESTEŚ. MUSISZ CIESZYĆ SIĘ Z TEGO, KIM JESTEŚ…

…tymi słowami Franciszek zareagował na wyznanie Juana Carlosa Cruza, że jest gejem. Jest on jedną z ofiar molestowania seksualnego przez chilijskiego księdza. Papież przyjął Juana Carlosa Cruza na audiencji prywatnej, która przerodziła się w prawie 3-godzinną, bardzo osobistą rozmowę.

Wypowiedź głowy kościoła jest szeroko przetaczana i komentowana na świecie. Przy okazji przypominane są inne słowa Franciszka na temat homoseksualizmu. W 2013 r. oświadczył on: „Jeżeli ktoś jest gejem lub lesbijką i poszukuje Boga, to kim ja jestem, żeby ich oceniać?” Trzy lata później uznał, że chrześcijanie „powinni przeprosić nie tylko homoseksualistów, których obrażali, ale także biednych, wykorzystywane kobiety, wykorzystywane (w tym do pracy) dzieci, a także każdego, którego nie obronił, kiedy mógł”.

Juan Carlos Cruz długo walczył o sprawiedliwość i przeszedł pełną upokorzeń drogę, zanim kościół w Chile uznał jego krzywdy i swoje winy. Wielu tamtejszych biskupów oskarżało go o fałszywe pomówienia duchownego katolickiego; publicznie nazywali go„zboczeńcem” z powodu orientacji seksualnej.

Chilijski kościół, jego najwyższa hierarchia jest wstrząsana skandalami związanymi z ujawnianiem przypadków molestowania seksualnego przez księży. Franciszek rozpatruje 34 wnioski o dymisję przedstawicieli chilijskiego episkopatu, którzy zostali oskarżeni o ukrywanie faktów pedofilii wśród księży.

Już od dłuższego czasu w pontyfikacie Franciszka mamy do czynienia z krańcowo różnymi reakcjami na słowa głowy kościoła. Wielu dostojników, nie tylko watykańskich przyjmuje z nie ukrywaną dezaprobatą lub wrogim milczeniem to, co Franciszek mówi np. o orientacjach seksualnych, seksie, małżeństwie. Te same słowa papieża się z uznaniem i nadzieją są przyjmowane przez dziesiątki milionów zwykłych ludzi. Dla nich są one świadectwem, że Franciszek nie siedzi na szczycie „szklanej góry”; rozumie ich codzienne problemy, trudności wyboru i dylematy, przed którymi stają w wielu delikatnych, osobistych, także seksualnych sferach życia ludzkiego.