Czy premier Mateusz Morawiecki wiedział o nieprawidłowościach przy zawieraniu umowy między PKP a GROM GROUP na usługi związane między innymi z bezpieczeństwem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku? Jaką rolę w całej sprawie odegrał koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel? Jaki wpływ na przebieg śledztwa miała bliska znajomość prezesa GROM GROUP z ministrem Kamińskim? Między innymi o te kwestie pyta poseł PO Paweł Olszewski w interpelacji do premiera.

Poseł Arkadiusz Myrcha jest przekonany, że czas na dymisję duetu Kamiński-Wąsik.


Przypomnijmy, że wczoraj aferę ujawnił portal magazynu „Służby Specjalne”. W tekście czytamy między innymi:

Tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku ówczesny członek zarządu PKP Jarosław Kołodziejczyk kazał podwładnym podpisać umowę z firmą ochroniarzy Jarosława Kaczyńskiego – Grom Group. Po zaalarmowaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, funkcjonariusze CBA zamiast wyjaśnić sprawę zlecenia dla Grom Group rozpoczęli śledztwo w zupełnie innym kierunku. W ten sposób wykreowano tzw. aferę Sensus Group, chociaż umowę zawarto na podstawie przeprowadzonego w PKP S.A. postępowania zakupowego, a wszystko przebiegło zgodnie z procedurami i przepisami, czego nie kwestionuje CBA ani audyt wewnętrzny wykonany w PKP.

Tomasz Kowalczyk, prezes Grom Group to bliski znajomy Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora. Czy to możliwe, że ta znajomość zadecydowała o przebiegu śledztwa?

Z dokumentów i nagrań, do których dotarliśmy rysuje się mroczny obraz działań CBA pod nadzorem Mariusza Kamińskiego. Mamy ewidentne przykłady ignorowania dowodów rzeczowych w postaci nagrań i zeznań, które są niewygodne dla firmy ochraniającej szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodatkowym „zyskiem” Kamińskiego i jego ludzi była możliwość – pod pretekstem „afery w PKP” wymiany szefa Agencji Wywiadu Grzegorza Małeckiego i szef BOR Andrzeja Pawlikowskiego na swoich ludzi.

Poniżej interpelacja posła Olszewskiego.