INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

USA
Aktualności Polska Świat

NOWY KONFLIKT między POLSKĄ a USA. O co chodzi TYM razem?

Nasz strategiczny sojusznik i obiekt miłości bezwarunkowej, USA, co jakiś czas traktuje Polskę co najmniej chłodno. Interesy to interesy. Nie ma sentymentów. Jaki tym razem powstał konflikt między krajami?

USA grozi Polce embargiem na mięso. Jeśli do tego dojdzie, Polskę czekają poważne problemy. Sprzedaż polskiej wieprzowiny do USA stanowi około 12 procent polskiego eksportu. Tymczasem Amerykanie grożą embargiem  na mięso z Polski. Co więcej za USA podobną decyzję mogą podjąć Izrael i Kanada. Powodem jest brak odpowiedniego nadzoru weterynaryjnego.

 

ZOBACZ TEŻ: Lubisz TE warzywa? Uważaj! Trzeba wiedzieć jak je przyrządzić, żeby NIE ZASZKODZIŁY

 

Do Głównego Inspektora Weterynarii trafiło pismo od jego odpowiednika z z USA. Dotyczy ono groźby wprowadzenia embarga na polskie mięso w USA.

 

Amerykanie domagają się odpowiedniego nadzoru weterynaryjnego nad mięsem z Polski. Chcą abyśmy zatrudnili 50 lekarzy weterynarii, którzy będą zajmować się badaniem mięsa mającego trafić na rynek amerykański.

 

Lekarze mają zostać zatrudnieni do 15 lipca. Polska została też zobowiązana do składania raportów z realizacji podjętych działań. Pierwszy raport ma być gotowy na 8 maja.

 

Podobne kroki zapowiadają Izrael i Kanada.

 

Afery związane z produkcją mięsa w Polsce oraz rozprzestrzeniający się ASF spowodowały, że zakaz importu wieprzowiny z Polski wprowadziła w zeszłym roku Ukraina.  Również Czesi wprowadzili ograniczenia na sprowadzanie polskiego mięsa.

 

Amerykanie w zeszłym roku wprowadzili całkowite embargo, które potem zostało ograniczone do dwóch zakładów produkujących mięso na tamtejszy rynek.

 

Rząd chyba nie specjalnie jest tym problemem przejęty, bo problem nie został rozwiązany tylko pogłębia się.

 

Źródło: naTemat

Fot. Picabay