INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

Polska

NIE DOROBISZ! PROJEKT ZAKAZU DORABIANIA W NOWYM KODEKSIE PRACY. KOREA PÓŁNOCNA CORAZ BLIŻEJ!!!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości to jednak kawalarze. Dla żartu nazywają się prawicą. Choć może osiągnęli taki stan umysłu, że sami uwierzyli w ten przekaz. Gorzej, że gmerając państwową łapą Ustawodawcy, w trzewiach wolnego rynku – każą wierzyć, że to dla naszego dobra.

Jeśli ktokolwiek ufa, że rozbuchany etatyzm w urzędach państwowych, mnożenie zakazów uderzających w przedsiębiorczość, czy podnoszenie uprawnień śledczych i kontrolnych odnośnie obywateli są działaniami z definicji prawicowymi – to z łatwością uwierzy, że  rządzi nami prawica.

Tak nie jest. Polsce pod rządami PiS znacznie bliżej do międzywojennej sanacji, gdzie państwo wszechwładnie decydowało o gospodarce i jeszcze się z tego cieszyło. Wynik m. in. takiego sposobu sprawowania władzy – ekonomia jest wszak ważnym elementem składowym państwowości – mieliśmy we Wrześniu ’39. Nasza „prawicowa władza” zapomina, że istnieje prawo ekonomiczne mówiące, że każde działanie państwa w gospodarce jest o 60% droższe, niż analogiczne prywatne. A prawa ekonomii są równie brutalne jak grawitacja. Po prostu działają i warto być mądrym przed szkodą.

Mimo bijącego, ze środków państwowego przekazu optymizmu, tudzież rażenia propagandą sukcesu, wyniki finalne są brutalne. Mediana wynagrodzenia w Polsce oscyluje w granicach 2.5 tysiąca. To naprawdę nie są kokosy!!! Co powoduje, że Polacy po godzinach, chętnie dorabiają. Próbując ratować domowe budżety. No, to nie podorabiają!

Projekt nowego kodeksu pracy zawiera zakaz dorabiania. Oczywiście wprowadzony byłby na zasadzie konsensualnej, między pracodawcą, a pracownikiem. Biorąc pod uwagę ewidentną nierówność stron, pracownik zawsze stoi na gorszej pozycji, spodziewać się można, że umowa taka byłaby łamana. A tu już nasz niezawodny Ustawodawca wprowadza kary. Jak ich uniknąć? Wzrośnie szara strefa. Jak walczyć z szarą strefą? Zatrudnić więcej kontrolerów. Tak proste, że spodziewać się można, iż Korea Północna już dawno realizuje.

Prawica ich mać!…Jak cholera.

Mikołaj Albert Kornacki