INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

Life Style

LAS CMENTARNY – aż strach zapuszczać się tam po zmroku!

Coraz popularniejszy, szczególnie wśród naszych zachodnich sąsiadów, staje się cmentarny las. Nie ma tam typowych kamiennych nagrobków i wieńców kojarzących się wszystkim z cmentarzem, a jedynie tabliczki umieszczone na drzewie.

 

Jak funkcjonuje taki las? W wybranym miejscu składa się urnę z prochami zmarłego. Pierwszy taki las utworzono w Niemczech w 2001 roku. Początkowo mieszkańcy odnosili się do niego, delikatnie mówiąc, mało entuzjastycznie. Nieprzychylne pomysłowi były również gminy i parafie. Z czasem zainteresowanie wśród mieszkańców nietypowym obrządkiem funeralnym zaczęło wzrastać. 

 

Zobacz też: SUPER SZCZURY ratują ludzkie życia! DOWIEDZ SIĘ JAK!

 

Cmentarne lasy rządzą się takimi samymi prawami jak zwykły cmentarz, a ludzie wybierający go na ostatnie miejsce spoczynku często tłumaczą swoją decyzję tym, że właśnie to miejsce przywołuje u nich wspomnienia dzieciństwa i w pewien sposób odczarowuje widmo totalnego końca, bo drzewa przecież zwykle długowieczne. Na argument, że tego typu pochówek niszczy tradycję wielopokoleniowych rodzinnych grobowców, zwolennicy odpowiadają, że najważniejsza jest przecież pamięć o danej osobie, nie miejsce spoczynku.

 

 

Źródło: książka Sekretne życie drzew Petera Wohllebena, „Pośmiertnie dotknąć gwiazd. Nowa kultura pochówków” @dw, drhannahrumble, YouTube
Źródło zdjęcia: pixabay