Kościół katolicki na całym świecie boryka się z problemami. Pedofilia, którą hierarchowie skrzętnie tuszowali, teraz zaczyna wychodzić na wierzch. Niemal każdego dnia słyszymy o nowych wyrokach, które stawiają kapłanów w złym świetle. Pod naciskiem społeczeństwa kościół zaczyna rozliczać się z własnych grzechów. Czy Jan Paweł II przestanie być święty? Znany francuski dziennik żąda dekanonizacji Polaka. 

Na początku tego tygodnia świat obiegła informacja o tym, że bliski współpracownik obecnego papieża – kardynał George Pell – został skazany za czyny pedofilskie. Wyrok ten udowodnił nam, że tego typu problem nie jest jedynie sprawą oddolną, ale i występuje tam – na samym szczycie hierarchii kościelnej. Wiadomym jest także, że pedofilia w kościele nie jest zjawiskiem nowym i – co przerażające – trwa już od bardzo dawna. 

 

Zobacz też: Watykan ich nie obroni. KOLEJNY PEDOFIL SKAZANY

 

Kapłani, jak i sama instytucja kościoła, są coraz częściej krytykowani. Znany francuski dziennik “Le Monde” zażądał dekanonizacji papieża Polaka. Do odebrania tytułu świętego nawołują dwie katolickie dziennikarki – Anna Soupa i Christine Pedotti, które rozliczają pontyfikat Jana Pawła II w swoim tekście.

 

 

“Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię «racji Kościoła« oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji «kobiety«, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania «teologii ciała«, którą głosił on podczas swych środowych katechez.”

 

 

Dziennikarki uważają, że do odpowiedzialności za czynione zło powinni zostać pociągnięci nie tylko sami sprawcy, ale i cała instytucja. Postulat wystosowany we francuskim dzienniku jest przełomowym głosem w krytyce kościoła. Autorki, nie dość, że są dziennikarkami katolickimi, to żądają czegoś, z czym się nigdy wcześniej nie spotkaliśmy – żaden święty nie został zdegradowany.

 

 

Źródło: wpolityce
Źródło zdjęcia: pixabay