INNAPOLITYKA.PL

INNAPOLITYKA.PL

Aktualności Polska

Dlaczego Marian Banaś jest nietykalny?

Media donoszą ze zdziwieniem, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zawiesiła prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi dostępu do informacji niejawnych i nie wszczęła wobec niego postępowania kontrolnego. I nie zawiesi. Bo wielu funkcjonariuszy tej służby, łącznie z jej szefem Piotrem Pogonowskim bardzo wiele Banasiowi zawdzięcza.

Wiceminister finansów w latach 2015-2015 Izabella Leszczyna  pisze na Twitterze, że zanim Pogonowski objął stanowisko szefa ABW, pomagał mafiom Vat-owskim. Na domiar złego jako szef  Agencji ”nie zauważył”, że Banaś nie płaci należnych podatków i ma związki z gangsterami. Przypomina także epizod z lat 2011-2012, kiedy to obecny szef ABW Piotr Pogonowski pomagał spółce w zmaganiach z kontrolą skarbową.

https://twitter.com/Leszczyna/status/1185108616203964416?s=20

Historia dotyczy przygotowywanych przez Pogonowskiego opinii prawnych dla firmy handlującej złomem. Miały one pomóc spółce w jej zmaganiach z kontrolą skarbową.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wyjaśniając całą sytuację napisała, że „Sporządzanie opinii prawnych jest jedną z podstawowych form wykonywania zawodu radcy prawnego (…) Profesor dr. hab. (Piotr Pogonowski) prowadził do listopada 2015 roku kancelarię radcy prawnego i dla swoich klientów sporządzał opinie prawne, reprezentował ich przed sądami i organami administracji”.

Marian Banaś jest nietykalny nie tylko dlatego, że doskonale zna tajemnice finansowej kuchni Prawa i Sprawiedliwości. Co ważniejsze od lat był on związany ze służbami specjalnymi. Wielu ludzi, którzy dzisiaj pełnią służbę w instytucjach państwowych zaczynało swoją karierę u boku lub za sprawą Banasia w instytucjach podległych ministerstwu finansów a głównie w instytucjach związanych z policją celną i skarbową.

Przypomnijmy, że Banaś od listopada 2005 do stycznia 2008 był podsekretarzem stanu a potem sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Jednocześnie był szefem Służby Celnej a także szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Tak się składa, że w latach 2006-2007 obecny szef ABW Piotr Pogonowski był dyrektorem Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego właśnie w Ministerstwie Finansów.

Profesor Wojciech Sadurski tak podsumowuje sytuację w swoim wpisie na Twitterze:

Anna Lis