Z badań opinii publicznej wynika, że coraz więcej Polaków skłania się ku przywróceniu obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Jak pokazuje najnowszy sondaż IBRiS, 55% ankietowanych opowiada się za takim rozwiązaniem, podczas gdy 35,8% jest temu przeciwnych.
Kto popiera powrót poboru?
Podział opinii przebiega nie tylko według kryterium płci, ale i wieku. Mężczyźni częściej deklarują poparcie dla przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej (58%) niż kobiety. Ciekawym zjawiskiem jest jednak to, że największe poparcie dla tego rozwiązania występuje wśród osób w wieku 30–39 lat (56%). W grupie wiekowej 18–29 lat, która potencjalnie byłaby objęta poborem, 45% badanych wyraża sprzeciw wobec tego pomysłu. Można spekulować, że młodsi Polacy, dla których obowiązkowa służba wojskowa przestała być codziennością, podchodzą do niej z większą rezerwą niż ci, którzy pamiętają czasy, gdy była jeszcze standardem.
Skąd ta zmiana?
Warto zauważyć, że nastroje społeczne uległy znacznemu przewartościowaniu w ciągu ostatnich dwóch lat. W sondażu IBRiS z października 2022 roku jedynie 35,7% Polaków opowiadało się za powrotem obowiązkowego poboru, a przeciwnych było aż 57,1%. Co spowodowało tę zmianę?
Prawdopodobnie ma na to wpływ aktualna sytuacja międzynarodowa, w tym zagrożenia związane z bezpieczeństwem Europy Środkowo-Wschodniej. Wojna w Ukrainie unaoczniła, jak istotna może być gotowość obronna państwa i jakie znaczenie ma dobrze wyszkolona rezerwa wojskowa. Do tego dochodzi szeroka kampania informacyjna na temat modernizacji polskiej armii i nowych inicjatyw związanych z obronnością.
Trend europejski
Zmiana nastawienia do obowiązkowej służby wojskowej nie jest tylko polską specyfiką. W Niemczech 60% obywateli popiera ponowne wprowadzenie powszechnego poboru do wojska. Litwa już kilka lat temu przywróciła obowiązek odbycia służby wojskowej dla młodych obywateli. Podobne dyskusje toczą się również w innych krajach europejskich, w których kwestia obronności zaczyna odgrywać coraz większą rolę.
Co dalej?
W obliczu rosnącego poparcia społecznego temat powrotu obowiązkowej służby wojskowej może wkrótce stać się jednym z kluczowych punktów debaty publicznej. Pytanie jednak brzmi, jak miałoby wyglądać jej wdrożenie. Czy rząd zdecyduje się na pełny powrót poboru, czy raczej na system hybrydowy, np. obowiązkowe szkolenia wojskowe dla wybranych roczników? Pewne jest jedno – nastroje społeczne w tej kwestii uległy radykalnej zmianie, a temat obronności staje się coraz bardziej palący.
źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/lornetka-dziecko-mundur-wojsko-796423/
Anna Miller