Według najnowszego sondażu pracowni SW Research, przeprowadzonego na zlecenie Onetu, ponad połowa respondentów (51,3%) uważa, że sprawa tzw. „dwóch wież” negatywnie wpłynie na wizerunek Jarosława Kaczyńskiego. Choć temat powraca na nagłówki po latach, jego rezonans w opinii publicznej wciąż jest wyraźny.
Sprawa dotyczy niedoszłej inwestycji spółki Srebrna – blisko powiązanej z otoczeniem Prawa i Sprawiedliwości – która planowała budowę dwóch bliźniaczych wieżowców w centrum Warszawy. W centrum kontrowersji znalazły się zarzuty austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który twierdzi, że nie otrzymał wynagrodzenia za przygotowanie dokumentacji i działań związanych z inwestycją. Kaczyński, według jego relacji, miał kierować przedsięwzięciem jako polityczny nadzorca, choć bez oficjalnej funkcji.
Polacy sceptyczni wobec Kaczyńskiego
Z badania wynika, że 51,3% ankietowanych uznaje, że sprawa zaszkodzi prezesowi PiS. Odmiennego zdania jest zaledwie 16%, a 20% respondentów nie ma opinii. Co ciekawe, aż 12,7% uczestników sondażu przyznało, że nigdy o sprawie nie słyszało.
Różnice w ocenie widać wyraźnie w podziale ze względu na płeć. Wśród mężczyzn 57,8% uznaje, że sprawa wpłynie negatywnie na wizerunek Kaczyńskiego, podczas gdy wśród kobiet ten odsetek wynosi 45,5%. Jednocześnie prawie 18% kobiet deklaruje, że nie zna tej sprawy – to niemal trzykrotnie więcej niż wśród mężczyzn.
Nowe życie starej sprawy
Choć sprawa „dwóch wież” sięga 2019 roku, ostatnie wydarzenia nadały jej nową dynamikę. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zdecydowała o wznowieniu śledztwa, a wśród przesłuchanych znalazła się m.in. Barbara Skrzypek – wieloletnia, zaufana współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego. Jej śmierć trzy dni po przesłuchaniu stała się iskrą dla spekulacji i politycznych napięć.
Sam Kaczyński, komentując te wydarzenia, określił Skrzypek mianem „pierwszej ofiary śmiertelnej demokracji walczącej”, co tylko dolało oliwy do ognia. Z kolei prowadząca sprawę prokurator Ewa Wrzosek ogłosiła wstrzymanie swojej aktywności medialnej, powołując się na polityczną presję i medialną nagonkę.
Polityczne konsekwencje
Powrót „dwóch wież” na polityczne salony następuje w momencie, gdy PiS mierzy się ze spadkiem poparcia i koniecznością redefinicji swojej roli w opozycji. Dla przeciwników partii to przypomnienie, że rozliczenia za niejasne powiązania majątkowe i polityczne nie zostały zakończone. Dla zwolenników – kolejna odsłona „polowania na czarownice”.
Nie ulega jednak wątpliwości, że wizerunek Jarosława Kaczyńskiego – niezależnie od kierunku interpretacji – został naruszony. W oczach ponad połowy społeczeństwa, sprawa ta stawia go w niekorzystnym świetle.
źródło zdjęcia: https://x.com/Popularzy/status/1807072065352069281/photo/1
Justyna Walewska