Rosji

W amerykańskim piśmie National Interest ukazał się artykuł prognozujący przebieg wojny z Rosją w Europie Wschodniej. Gazeta w swojej analizie powołuje się na dane Centrum Ocen Strategicznych i Budżetowych USA. Amerykańska prognoza przewiduje, że wszystko zacznie się w krajach nadbałtyckich a Polska może być kluczem do powstrzymania Rosjan.

To co najważniejsze i najbardziej niepokojące, to przewidywanie, że NATO nie uda się przeprowadzić wspólnej, skoordynowanej akcji w przypadku ataku Rosji na Litwę, Łotwę i Estonię. NATO czeka rozłam geopolityczny i brak wspólnego stanowiska.

 

Według oceny, kraje nadbałtyckie nie będą w stanie oprzeć się rosyjskiej agresji a NATO im nie pomoże. Natomiast Rosja ma w tym regionie bazy i z pewnością ogromną przewagę. Na pewno też będzie chciała jak najszybciej otworzyć korytarz przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego, aby zapobiec jego odcięciu.

 

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej tajemnicza liczba na świecie. Masz ją w dacie urodzin? ZOBACZ co to OZNACZA

 

Dziennikarze zakładają, że w regionie Polska może być kluczowa w powstrzymaniu ekspansji. Uważają, że tylko Polska może się w początkowej fazie agresji przeciwstawić Rosji. Z pewnością jednak nie obejdzie się bez wsparcia USA. Od jego wielkości będzie zależał sukces.

 

Dziennikarze zwracają też uwagę, że Polska musi sprawniej modernizować swoją armię, jeśli ma spełnić swoją kluczową rolę w Kaliningradzie i na Białorusi.

 

Źródło: Sputniknews

Fot. Pixabay