Amerykanie

Prezydent Duda od miesięcy stara się o utworzenie w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich. Wymyślił nawet nazwę: Fort Trump. Amerykanie początkowo nie mówili „nie” i mogło się wydawać, że baza powstanie. Jest jednak inaczej.

Tydzień temu polski resort obrony otrzymał odpowiedź z Departamentu Obrony USA w tej sprawie. Amerykanie ogłosili, że ich propozycje dla Polski „nie są w pełni zgodne z oczekiwaniami Warszawy”.

 

Polska chciała utworzenia stałej a nie rotacyjnej bazy wojsk USA za kwotę 2 miliardów dolarów. Minister Błaszczak, który był w tej sprawie w USA twierdził, że właściwie wszystko jest załatwione. Tymczasem Amerykanie przerwali rozmowy. Poprosili też o nieużywanie nazwy „Fort Tramp” ponieważ uznali,że szkodzi im to w relacjach z sojusznikami i Rosją.

 

ZOBACZ TEŻ: NIESAMOWITE maszyny bojowe USA jak z filmu SF. Moskwa będzie BEZBRONNA [VIDEO]

 

Amerykanie uznali, że być może zwiększą swoją obecność w Polsce ale baza nie powstanie. Ogłosili też, że chcą ciąć koszta związane z obecnością na wschodniej flance NATO. Ponadto, jeśli Polsce ta decyzja się nie podoba to…wrócą do sprawy zwrotu mienia żydowskiego.

 

Źródło: naTemat, Gazeta Wyborcza

Fot. Pixabay