Szef Facebooka nie wie albo po prostu kłamał, informując europosłów na konferencji w Brukseli, że jego firma, zgodnie z prawem, płaci wszystkie należne podatki w krajach UE. Facebook nie zapłacił ani złotówki podatku CIT w Polsce.

O jego unikanie oskarżają Zuckerberga też służby podatkowe wielu krajów europejskich.

Przebywająca w Brukseli, Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii raz jeszcze potwierdziła publicznie, że w 2017 r. Facebook nie zapłacił w Polsce żadnego podatku.

Szef Facebooka początkowo zgodził się, a potem odmówił odpowiedzi na pytania europarlamentarzystów, uczestniczących w konferencji na temat nielegalnego wykorzystania danych 87 milinów użytkowników, udostępnionych przez Facebook firmie Cambridge Analytica. Ostatecznie zgodził się przekazać pisemne odpowiedzi w późniejszym terminie. 

Za to wygłosił serię przeprosin, próśb o cierpliwość i obietnic zbadania przypadków naruszeń i zbierania danych obywateli UE, infiltracji tzw. ciemnych reklam i fałszywych kont w Internecie. Chwalił się, że jego firma dużo inwestuje w Europie, daje prace tysiącom ludzi i pobudza innowacyjność Ma centra informacyjne w Irlandii, w Szwecji, za 2 lata podobne otworzy w Danii.

– Myślę, że jest czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających z europejskich danych, świadczących usługi dla klientów w Europie — powiedziała Emilewicz dziennikarzom w Brukseli.