W Komitecie Sterującym tej tajemniczej instytucji znajduje się Radosław Sikorski. Na jego czele stoi Henri de Castries były szef firmy ubezpieczeniowej AXA.

W tegorocznych obradach poza Sikorskim, ex-szefem polskiej dyplomacji oraz resortu obrony narodowej, uczestniczy jego żona Anne Applebaum, publicystka „Washington Post”, profesor London School of Economics oraz Grzegorz Hajdarowicz, wydawca dziennika „Rzeczpospolitą”. Oprócz nich zaproszono 120 wpływowych gości reprezentujących globalne finanse,biznes, naukę i media.

Grupa Bildberg, zwłaszcza na prawicy, bywa uznawana za nieformalny„rząd światowy”; od lat emocje i kontrowersje budzi ściśle tajny charakter jej obrad i działalności.

Niewiele wiadomo też o tematyce tegorocznego spotkania. Rozpoczęło się 7 czerwca w Turynie we Włoszech. Obrady, jak zawsze są tajemnicą; szczególnie chronione są informacje o przebiegu dyskusji, konkluzjach i wnioskach. W tym roku — podano ogólnikowo — obrady Grupy Bilderbrg będą skupione wokół globalnych wyzwań w wolnym handlu, rozwoju technologii sztucznej inteligencji oraz problemów wynikającym z kształtowaniem się na świecie tzw. cywilizacji „półprawd”.

Luksusowy turyński hotel, w którym odbywają się posiedzenia grupy, jest szczelnie obstawiony przez specjalne jednostki służb bezpieczeństwa z USA lub Wielkiej Brytanii. Dziennikarzy trzyma jak najdalej od miejsca spotkania. Czasami fotoreporterom udaje się uchwycić teleobiektywami sylwetki jego uczestników znikające w wejściu do hotelu.

Grupa Bilderberg powstała w latach 50. XX wieku, w czasie ostrej fazy zimnej wojny i najważniejszego etapu tworzenia struktur zjednoczonej Europy. Jej stałym, dożywotnim sekretarzem do śmierci w czerwcu 1960 r. był, urodzony w Krakowie, polski Żyd — Józef Retinger. Jeszcze przed I wojną światową zaczął pracować dla brytyjskiego wywiadu imperialnego. Wł czasie II wojny był szefem osobistego sekretariatu gen. Władysława Sikorskiego — Wodza Naczelnego i premiera polskiego rządu na wychodźstwie do śmierci w katastrofie gibraltarskiej w 1943 r. Historia życia Retingera wystarczyłby na kilka scenariuszy trzymających w najwyższym napięciu filmów szpiegowskich.