zmarł

Dla wielu jest uosobieniem zła wcielonego i zbrodniarzem. W rzeczywistości był filozofem, socjologiem i działaczem na rzecz równouprawnienia robotników.  Jego poglądy wypaczono i zmanipulowano a następnie użyto do skonstruowania morderczego systemu społecznego. Mało to wie, że był wielkim sympatykiem Polski i działał na rzecz uzyskania przez Polskę niepodległości. Zmarł 14 marca 1883 roku.

14 marca 1883 roku zmarł w Londynie Karol Marks, który już od dłuższego czasu zmagał się z licznymi dolegliwościami. Przebieg ostatnich chwil życia Marksa przytacza Fryderyk Engels – który tego dnia przybył do domu Marksa na Maitland Park Road.

„I oto – między godziną 2 (14) a 3 (15), w najlepszej porze do odwiedzania go – zastaję nagle cały dom we łzach; Marks zupełnie osłabł, widocznie koniec się zbliża. A przecież rano jadł jeszcze z apetytem zupę, pił mleko i wino. Stara, wierna Lenchen Demuth, która wychowała od kołyski wszystkie jego dzieci i jest w domu od lat czterdziestu, idzie do niego na górę i zaraz wraca: Chodźmy do niego, leży w półśnie. Kiedy weszliśmy, leżał uśpiony, ale już na zawsze. Nie można życzyć sobie łagodniejszej śmierci od tej, jaka spotkała spoczywającego w swym fotelu Karola Marksa”.

Skromny pogrzeb Marksa odbył się 17 marca na cmentarzu Highate w Londynie.

 

ZOBACZ TEŻ: NIESAMOWITE maszyny bojowe USA jak z filmu SF. Moskwa będzie BEZBRONNA [VIDEO]

 

Marks zdecydowanie popierał sprawę uzyskania przez Polskę niepodległości. Polską zaczął się interesować od czasów powstania krakowskiego (1846). Czytał prace Joachima Lelewela poświęcone historii Rzeczypospolitej i uważał Polskę za zaporę dla rosyjskiego imperializmu, dążącego do dominacji m.in. w Europie. Krytykował bierność mocarstw i brak wsparcia  dla Polaków. Szczególnie silnie zainteresował się sprawami Polski od czasów  powstania styczniowego (1863–1864). Jego upadek  Marx uznał za jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w Europie po 1815. W ocenie Marksa upadek powstania miał zniechęcić Polaków do walki o suwerenność i umocnić pozycję Rosji.

Marx organizował zbiórki pieniędzy dla polskich emigrantów. wbrew oporowi prasy i parlamentarzystów, występował na wiecach upamiętniających powstanie i protestował przeciw wydawaniu rosyjskim władzom powstańców przebywających na Zachodzie. Krytykę braku reakcji na podbój Polski przez Rosję Marx zawarł w manifeście I Międzynarodówki. Jego córka Jenny nosiła polski krzyż powstańczy.

 

Źródło: Facebook, Wikipedia

Fot. Pixabay